Zgodnie z uchwałą nr 390/XXXIII/2016 Rady Miejskiej w Sosnowcu z dnia 30 czerwca 2016r. w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających gminie Sosnowiec lub jej jednostkom podległym, warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazania organów lub osób uprawnionych do udzielania tych ulg, informujemy, że gmina Sosnowiec w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym może udzielić ulg w spłacie należności pieniężnych w postaci:
rozłożenia na raty spłaty należności pieniężnych,
odroczenia terminu spłaty należności pieniężnych,
umorzenia należności pieniężnych.
Rozłożenie spłaty należności na raty
Okres spłaty należności rozłożonej na raty, w przypadku gdy należność powstała z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego, nie może być dłuższy niż 60 miesięcy. W pozostałych przypadkach okres spłaty należności rozłożonej na raty nie może być dłuższy niż 24 miesiące.
Od należności pieniężnej, którą rozłożono na raty, nie pobiera się odsetek za zwłokę za okres od dnia zawarcia porozumienia (ugody) do terminu zapłaty.
Podstawą do udzielenia ulgi w spłacie należności jest złożenie wniosku wraz z wymaganymi dokumentami, niezbędnymi do jego rozpatrzenia.
Odroczenie terminu spłaty należności
Okres odroczenia terminu spłaty należności nie może być dłuższy niż 12 miesięcy.
Od należności pieniężnej, której termin płatności odroczono, nie pobiera się odsetek za zwłokę za okres od dnia zawarcia porozumienia (ugody) do terminu zapłaty.
Umorzenie należności pieniężnych
Umorzenie należności głównej, o ile strony porozumienia nie postanowią inaczej, pociąga za sobą umorzenie kosztów, bez kosztów zastępstwa procesowego oraz odsetek za opóźnienie w zapłacie.
Szczególne zasady umarzania należności pieniężnych stosuje się do należności, które na dzień 31 grudnia 2015r. przekraczają kwotę 10.000 zł z tytułu najmu lokalu mieszkalnego lub bezumownego korzystania z lokalu mieszkalnego, niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Umorzenie należności, o których mowa powyżej, możliwe jest wtedy, gdy spełnione są łącznie następujące okoliczności:
Umorzenie należności na zasadach wskazanych powyżej nie może nastąpić w stosunku do dłużnika, który:
Umorzenie należności pieniężnych, następuje zgodnie z następującymi zasadami:
Schemat postępowania przy zastosowanym umorzeniu w wysokości 30 %
Umorzenie następuję po wywiązaniu się przez dłużnika z ratalnej spłaty pozostałej po umorzeniu kwoty należności i regularnym wnoszeniu opłat bieżących za korzystanie z lokalu.
Uprawnionymi do udzielania ulg w spłacie zaległych należności pieniężnych są: